Czy panele fotowoltaiczne należy odśnieżać?

powietrzna pompa ciepła pomorskie

Wraz z nadejściem nowego roku na terenie praktycznie całego kraju zawitała zima, jakiej od dawna nie widzieliśmy – temperatura sporo poniżej zera, intensywne opady śniegu, szadź i zwisające z dachu sople lodu. Istna baśniowa kraina!
I choć zimowy klimat zdecydowanie ma swój urok, towarzyszące mu zjawiska częstokroć utrudniają nam codzienność, konieczne jest regularne odśnieżanie podwórka i pojazdów. Czy ten obowiązek dotyczy również naszej instalacji fotowoltaicznej?
Jak wspominaliśmy w naszym wcześniejszym blogu (hiperłącze: https://wpenergy.pl/2021/01/20/dlaczego-warto-zamontowac-instalacje-fotowoltaiczna-zima/najlepszymi) warunkami do produkcji energii są słoneczne i chłodne dni. W mroźny, lecz słoneczny dzień sprawność modułów PV powinna więc wręcz wzrosnąć. Panele potrzebują jednak jak największej ilości promieniowania słonecznego i tym samym nie mogą być pokryte grubą warstwą śniegu.

Jeśli instalacja fotowoltaiczna została prawidłowo zamontowana zamontowana pod kątem 30-45% najlepiej w kierunku południowym, to przy niewielkich opadach śniegu, pokrywa zgromadzona na panelach będzie się osuwać samoistnie. W słoneczne dni cienka warstwa śniegu szybko więc stopnieje, a panele będą działać bez zarzutu. Jest to więc jeden z mitów dotyczących funkcjonowania instalacji zimą (czytaj więcej: Fotowoltaika zimą – mity i fakty). https://wpenergy.pl/2021/01/11/fotowoltaika-zima-mity-i-fakty/ Co zrobić jednak gdy opady są na tyle intensywne i długotrwałe, że nie dochodzi do regularnego osunięcia się pokrywy śnieżnej, a na powierzchni paneli zalega również zmrożony szron?
Już dwucentymetrowa warstwa śniegu zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do powierzchni panelu PV o około 80%, a przy warstwie 10 cm przepuszczalność obniża się do minimum, praktycznie wyłączając możliwość pracy instalacji. W takich warunkach panele powinny zostać odśnieżone.

powietrzna pompa ciepła pomorskie

Można tego dokonać samodzielnie pod warunkiem, że dostęp do nich jest łatwy i bezpieczny, a wykorzystane przez nas narzędzia nie uszkodzą powierzchni paneli jak i całej konstrukcji montażowej. Śnieg i szron powinien być usuwany mechanicznie za pomocą specjalnej myjki teleskopowej ze ściągaczem wykorzystywanej na przykład przy myciu okien. Odśnieżanie powinno mieć miejsce przy dodatniej temperaturze zewnętrznej, tak  by pokrywa śnieżna miała możliwość osunięcia się przy naszej delikatnej ingerencji.
Zdecydowanie bardziej polecamy jednak skonsultować konieczność odśnieżania ze specjalistą i zlecić tę czynność profesjonalnej ekipie, która posiada niezbędne doświadczenie i odpowiedni sprzęt. W ten sposób zapewnimy sprawność naszej instalacji w niesprzyajających warunkach pogodowych, a też uchronimy ją przed nieporządanymi uszkodzeniami mechanicznymi. 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.