Instalacja fotowoltaiczna – jak długo nam posłuży?

Kluczową cechą odnawialnych źródeł energii jak już sama ich nazwa wskazuje jest fakt, że nawet długotrwałe ich wykorzystywanie przez dużą grupę beneficjentów nie wiąże się z ryzykiem deficytu, ponieważ ich zasób nieustannie się odnawia. Najbogatszym źródłem energii odnawialnej jest promieniowanie słoneczne, wykorzystywane w zjawisku konwersji fotowoltaicznej. Teoretycznie więc, decydując się na instalację paneli PV, których technologia opiera się właśnie na tym zjawisku, możemy zapewnić swojemu domostwu niewyczerpany dostęp do energii elektrycznej, a jedynym ograniczeniem czasowym jest żywotność naszej instalacji.

Ile wynosi cykl życia instalacji fotowoltaicznej i co wpływa na jej trwałość i wydajność? Sprawdźmy to!

powietrzna pompa ciepła pomorskie

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Szacowana utrata wydajności instalacji fotowoltaicznej wynosi od 0,5% do 0,7% rocznie, a producenci zapewniają zwykle 25 lat tak zwanej gwarancji energetycznej, co oznacza, iż po upływie tego okresu panele zachowają sprawność na poziomie 80% mocy pierwotnej. Zjawisko stopniowej utraty efektywności jest całkowicie naturalne bez względu na zastosowany materiał czy technologię.

Najstarszy system fotowoltaiczny w Europie został zainstalowany w 1982 roku w Szwajcarii i pomimo, że ówcześnie zastosowaną technologię należy uznać już za wysoce archaiczną, średni spadek wydajność instalacji po 35 latach funkcjonowania oceniono na 0,62% w skali roku.

Bezpiecznie można więc założyć, że obecnie skuteczny okres działania paneli fotowoltaicznych powinien wynieść około 30 lat.

Od jakich czynników zależy wydajność i trwałość instalacji?

Po pierwsze, fotowoltaika to wciąż stosunkowo nowa technologia i wiele zależy od procesu produkcyjnego konkretnego typu oraz marki paneli. Komponenty powinny zostać wykonane z najwyższej jakości materiałów i nie zawierać wad fabrycznych, tak by zapewnić odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Warto więc zdecydować się na panele od renomowanych producentów zapewniających odpowiednio długi okres gwarancji.

Kolejną istotną kwestią jest profesjonalny montaż paneli PV. Optymalna realizacja powinna uwzględniać nie tylko zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, ale też konstrukcję dachu oraz kierunek i kąt padania promieni słonecznych jak i zindywidualizowany dobór elementów konstrukcji, tak by zapewnić maksymalną wydajność instalacji i zagwarantować jej wytrzymałość.

Co do zasady instalacja nie wymaga szczególnej konserwacji, jej stan powinien być jednak monitorowany w wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych takich jak grad, intensywne opady śniegu i silny wiatr. Warto zadbać również o czystość ogniw PV w okresie suszy, kiedy to mogą pokryć się pyłem, co może prowadzić do spadku wydajności. Istotną kwestią jest również zapewnienie dobrego stanu technicznego inwertera i okablowania całości systemu, tak by energia słoneczna zgromadzona przez ogniwa mogła skutecznie zostać przekształcona w energię elektryczną dla naszego gospodarstwa domowego.

powietrzna pompa ciepła pomorskie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.