System ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

Ogrzewanie podczerwienią jest obecnie najbardziej ekonomiczną metodą ogrzewania. Dzięki niej możemy obniżyć zużycie energii od 30% (w sezonie grzewczym) do 70% (w sezonach przejściowych), w zależności od doboru urządzeń, powierzchni grzewczej oraz klasy ocieplenia budynku ( jak dopasować panele na podczerwień znajdziesz w punkcie poniżej). Za sprawą ogrzewania podczerwienią, pobrana energia elektryczna w całości przetwarzana jest przez urządzenie grzewcze na energie cieplną. Przynosi to ogromne oszczędności.  Jak to działa? W bardzo prosty sposób.

Wyjaśnimy to na przykładzie. Jak wiemy słońce ogrzewa naszą planetę po przez fale ciepła, jednak w tym procesie powietrze nie jest potrzebne. Promienie docierają bezpośrednio do ludzi, drzew, ziemi, wody, wszystkiego co jest w stanie ciekłym lub stałym. W ten sam sposób działa ogrzewanie podczerwienią. Powietrze w ten proces nie ingeruje, ponieważ promieniowanie podczerwone dociera bezpośrednio do ludzi, ścian, podłóg, oraz innych przedmiotów które są w ich zasięgu. Dzięki temu ciepło które odczuwamy jest bardzo przyjemne. Ponad to wyżej wymienione ogrzane ściany, podłogi oraz przedmioty oddają zakumulowane ciepło do pomieszczenia.

Dzięki tej technologii nie powodujemy konwekcji, a co za tym idzie nie wzbijamy kurzu. Jest to duża zaleta dla ludzi cierpiących na alergię. Ponad to ogrzewanie podczerwienią, ma szereg zastosowań zdrowotnych. Sam fakt, że ogrzewanie podczerwienią stosowane jest w inkubatorach dla noworodków, świadczy o bezpieczeństwie tej metody oraz o szeregu walorów zdrowotnych (min. poprawia samopoczucie, podobnie jak słońce, oraz przyspieszają gojenie się ran).

Jednak pamiętajmy, że mimo pozytywnego wpływu na zdrowie, sprzedawane przez nas panele oraz promienniki przede wszystkim pełnią funkcje grzewcze. Ogrzewanie podczerwienią jest również świetnym rozwiązaniem jeśli w naszym domu, biurze lokalu etc. mamy problemy z wilgocią lub grzybem. Dzięki falom ciepła, które emitują promienniki oraz panele na podczerwień osuszamy ścianę tym samym zapobiegamy rozwojowi grzybów praz pleśni. 

Ogrzewając podczerwienią dbamy o środowisko. Nie zanieczyszczamy go, oraz nie emitujemy szkodliwych gazów do atmosfery. Ogrzewanie podczerwienią jest przełomową metodą grzewczą na którą warto się zdecydować. Przede wszystkim jest zdrowe, ekologiczne, tanie oraz bezpieczne.

powietrzna pompa ciepła pomorskie
powietrzna pompa ciepła pomorskie

Grzejnik elektryczny KLIMA RADIALIGHT® źródło: oficjalna strona producenta Radialight

Jak dobrać panele na podczerwień?

Podane poniżej wartości są uśrednione. Jeśli masz jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu. 

Zakładając, że budynek posiada wysoką termoizolacje oraz pomieszczenia o wysokości 2-2,5m to do prawidłowego ogrzania powierzchni panelami na podczerwień potrzebujemy około 20W/25W na m3 (metr sześcienny).

Powyższa kalkulacja jest bardzo ekonomiczna. Zalecane wartości podawane przez producentów znajdują się poniżej:

  • łazienka – 40 W/m3
  • sypialnia – 25 W/m3
  • salon – 30 W/m3
  • korytarz – 20 W/m3
  • przedpokój – 20 W/m3
  • pokój dziecięcy – 30 W/m3

Podane wartości spełnią swoją funkcje jeśli panele nadzoruje termostat oraz budynki są bardzo dobrze ocieplone, o wysokiej termoizolacji oraz wysokości pomieszczeń wynosi 2-2,5 metra. Jeśli pomieszczenie jest wyższe niż 2-2,5 metra, to do powyższych wartości należy dodać 50% na każdy dodatkowy metr. Jeśli termoizolacja budynku jest średnia, dodajemy 25%. Jeśli termoizolacja budynku jest słaba lub bardzo słaba dodajemy 50%.

powietrzna pompa ciepła pomorskie
powietrzna pompa ciepła pomorskie

Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony producenta Radialight

powietrzna pompa ciepła pomorskie

 

Ogrzewanie na podczerwień – zalety

Ogrzewanie na podczerwień to innowacja w dziedzinie ogrzewania elektrycznego. Panele grzewcze na podczerwień zasilane są prądem elektrycznym, jednak nie wytwarzają one ciepła i same z siebie nie ogrzewają pomieszczenia – przekazują one promienie podczerwone znajdującym się nieopodal przedmiotom takim jak krzesła czy ściany, które nagrzane oddają zakumulowane ciepło do pomieszczenia. Panele te zapewniają przede wszystkim komfort użytkowania, gdyż działają one w sposób bezobsługowy i są bardzo łatwe w montażu, a przy tym estetycznie się prezentują.

Wpływ promieniowania podczerwonego na zdrowie 

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą podczerwieni polega na wykorzystywaniu fal elektromagnetycznych, co może budzić wątpliwości dotyczące ich wpływu na nasze zdrowie. Jednak nie ma się czego bać – nie dość że żadne badania nie potwierdzają szkodliwego wpływu ogrzewania na podczerwień na organizm ludzki, to wskazują one na to, że wartości promieniowania emitowane z promienników nie są szkodliwe.

 Czym tak naprawdę jest podczerwień? 

To fale promieniowania elektromagnetycznego, których zakres wynosi od 780 nm do 1 mm. Dzieli się je na bliską podczerwień NIR, średnią MIR oraz daleką FIR. Do ogrzewania pomieszczeń wykorzystywana jest ta ostatnia, która jest z łatwością wchłaniana przez cząsteczki wody.

Nie bez powodu noworodki w inkubatorach są ogrzewana za pomocą tego właśnie promieniowania, które sprawia że nasz układ krwionośny jest stymulowany dzięki czemu utrzymuje on stałą temperaturę w naszym organizmie. Ponadto przy zastosowaniu tego rodzaju ogrzewania nie mamy problemów z wilgocią, pleśnią czy grzybem na ścianach, co może okazać się świetnym rozwiązaniem dla alergików. Również osoby cierpiące na schorzenia reumatyczne powinny odczuć znaczącą różnice po zamontowaniu promienników.

A co z polem magnetycznym emitowanym przez promiennik? Jego wartość jest niewiele wyższe od naturalnego tła, które nas otacza, więc tutaj również nie ma żadnych powodów do obaw.

 Wpływ ogrzewania podczerwonego na środowisko 

 Skoro ogrzewanie pomieszczeń za pomocą podczerwieni nie wpływa negatywnie na nasz organizm, to czy wpływa ono na środowisko? Nie tylko nie wpływa ona na nie negatywnie, ale pozwala zrezygnować z tradycyjnego ogrzewania na węgiel lub drewno, dzięki czemu do środowiska nie są wypuszczane szkodliwe substancje powstające podczas spalania. 

 Oszczędności płynące z ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą podczerwieni to zdecydowanie wygodny, zdrowy, ekologiczny – a przy tym oszczędny sposób ogrzewania. Ceny promienników o mocy 500W kształtują się na poziomie kilkuset złotych. Różnią się one w zależności od temperatury ich pracy czy też rodzaju żarówek. Przykładowo dla mieszkania o powierzchni ok. 30m3 na promienniki wydamy około 3,5 tys. zł. Ta inwestycja z pewnością zwróci się nam przede wszystkim w komforcie użytkowania paneli i przebywania w danym pomieszczeniu, gdyż temperatura ścian, podłogi i sufitu będzie taka sama. Ponadto dzięki znacznej oszczędności energii i brakom strat ciepła, nasze rachunki będą o wiele niższe, dzięki czemu zyskamy dodatkowe środki do wykorzystania.

Ogrzewanie podczerwone to nie tylko zdrowie, oszczędność i ekologia, ale również bezpieczeństwo, dlatego warto zdecydować się na to innowacyjne rozwiązanie. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą wybrać optymalne rozwiązanie dla Twojego domu.