Stolarka okienna i drzwiowa

WP Serwis Sp. z o.o. to niezawodność usług, szybki czas realizacji i komponenty najwyższej jakości. Nasza firma jest w stanie  dla Państwa wykonać kompleksową usługę jeżeli chodzi o wykonanie drzwi oraz okiennic drewnianych. 

W opisach projektu budowlanego, a nawet w projekcie wykonawczym przezroczyste  oraz nieprzezroczyste przegrody budowlane są często charakteryzowane nieprecyzyjnie. Nieraz opis ten ogranicza się do określenia sposobu otwierania okna lub drzwi, czy materiału, z jakiego ma być wykonany profil czy oscieżnica. Czasami podawana jest wartość izolacyjności termicznej, która notorycznie mylona jest z wartością izolacyjności szyby w oknie lub w drzwiach. Taki sposób opisu stolarki powoduje, że montowane są przegrody, często niespełniające podstawowych wymagań określonych w prawie budowlanym.

Ze względu na ograniczenia, jakie stawia prawo zamówień publicznych, konieczne jest precyzyjne określenie parametrów stolarki. Wymagane jest wskazanie wartości:

 

Trzeba pamiętać, że każdy nawiewnik wmontowany w profil obniża izolacyjność termiczną stolarki okiennej i drzwiowej o 2-3%. Jednocześnie inwestor musi mieć świadomość, ile może kosztować zaprojektowana stolarka okienna.

Ekonomiczność

Najczęściej architekci określają okna przez informacje o profilu i o szybie, jak na przykład: okna PVC z szybą 1,1 W/(m²K). To daje dowolność w interpretacji zapisu, a w konsekwencji stosowane są okna najtańsze i najgorsze. Jedynie w projektach wykonywanych w oparciu o audyt energetyczny mogą być zawarte optymalne rozwiązania. Polscy producenci stolarki okiennej i drzwiowej, idąc za zmianami, jakie wymusza rynek, stosują nowocześniejsze rozwiązania. W ostatnich latach wprowadzano okna z profilem pięcio- i sześciokomorowym. Pojawiła się również stolarka okienna przeznaczona do budynków pasywnych. Najnowsze rozwiązanie w stolarce okiennej, reklamowane jako stolarka do budownictwa pasywnego, charakteryzuje się profilem co najmniej pięciokomorowym, ze specjalną wkładką termiczną. Okna wyposażone są w ocieplony profil i w szybę energooszczędną. W drzwiach energooszczędnych przestrzeń pomiędzy panelami drzwiowymi wypełnia się materiałem termoizolacyjnym. Charakteryzuje się on niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Najczęściej stosowane jako materiał termoizolacyjny są: aerożel, płyta fenolowa lub pianka poliuretanowa. Rzadziej jest to wełna mineralna oraz styropian. Ocieplone powinny być również rama, ościeżnica oraz próg. Grubość skrzydła drzwi może wynieść od 7 do 10 cm (drzwi osiągają większą grubość, kiedy są wypełnione wełną mineralną). Ubytki cieplne zminimalizują uszczelki, które w drzwiach powinny być zamontowane w kilku płaszczyznach. Na potrzeby domu energooszczędnego lub pasywnego polecane są uszczelki potrójne.

 

Dofinansowania

W przypadku termomodernizacji budynku możemy ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Chcesz wiedzieć na więcej! Napisz do nas!