Piec indukcyjny

Jeśli decydujemy się na wykorzystanie odnawialnych źródeł celem uzyskania energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym lub firmie zwykle kierujemy się dwoma podstawowymi zaletami tego typu rozwiązania – ekologia i oszczędność. A może moglibyśmy wykorzystać jeszcze produkowaną nadwyżka energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej i całkowicie zniwelować emisję zanieczyszczeń pochodzących z naszego systemu grzewczego?

system ogrzewania na podczerwień

Takim rozwiązaniem jest właśnie piec indukcyjny.

Jak działa piec indukcyjny?

Piec indukcyjny to nic innego a piec elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej. Wsad kotła nagrzewa się wskutek przepływu przez niego tzw. prądów wirowych, które wytwarzają się w w substancji przewodzącej prąd, znajdującej się w zmiennym polu magnetycznym. Co istotne ogrzewany przewodnik nie ma bezpośredniego kontaktu z elementami pieca podłączonymi do źródła zasilania.

Ze względu na budowę wyróżnia się kotły indukcyjne rdzeniowe oraz bezrdzeniowe. Piece rdzeniowe są zasilanie prądem przemiennym o małej częstotliwości i tym samym to tę technologię wykorzystuje się w systemach ogrzewania domów.

Zalety rozwiązania

system ogrzewania na podczerwień
  • szerokie zastosowanie -piece mogą być wykorzystywane do ogrzewania nie tylko domów jednorodzinnych, lecz również lokalów mieszkalnych i użytkowych, zakładów produkcyjnych czy też zbiorników wodnych;
  • ekologiczne rozwiązanie – ogrzewanie domu przy wykorzystaniu energii elektrycznej znacznie ogranicza emisję zanieczyszczeń, przede wszystkich dwutlenku węgla, do atmosfery;
  • prosty montaż, serwisowanie i długa żywotność – piec może być podłączony do ogrzewania centralnego, zajmuje stosunkowo mało miejsca i emituje uciążliwego hałasu. Nie wymaga instalacji komina czy systemu wentylacji. Kocioł nie zawiera grzałki, która w standardowych urządzeniach grzewczych powoduje twardnienie wody i prowadzi do częstych awarii. Średnia żywotność pieca indukcyjnego to 30 lat;
  • bezpieczeństwo – piec jest sterowany elektrycznie, nie ma zagrożenia wybuchem;
  • kompatybilność – większość obecnych na rynku pieców można połączyć z fotowoltaiką, pompami ciepła czy układem solarnym. Takie połączenie pozwoli nam zminimalizować koszty ogrzewania budynku do minimum.

Pamiętajmy jednak, że piec indukcyjny będzie działał najbardziej efektywnie jeśli zadbany najpierw o odpowiednią izolację termiczną budynku. Starty ciepła mogą być zminimalizowane choćby poprzez wymianę nieszczelnych okien, ocieplenie stropu i ścian. Częściowy zwrot kosztów realizacji takiego przedsięwzięcia można uzyskać w ramach ulgi termomodernizacyjnej i programu Czyste Powietrze lub w przypadku przedsiębiorców programu Energia Plus.