Klimatyzacja

W dzisiejszych czasach odpowiedni komfort termiczny jest niezbędnym warunkiem efektywnej pracy. Nie tylko powoduje on, że pracownicy czują się lepiej w miejscu pracy, ale także są mniej zmęczeni i są w stanie skupić się na swojej pracy, nie myśląc o tym czy jest gorąco. Dlatego w każdym poważanym miejscu pracy klimatyzatory są niezbędnym elementem wyposażenia budynku czy są to biura, czy inne zakłady.

Klimatyzatory swoją zasadę działania na dość prostym obiegu opierającym się na wykorzystaniu czynnika chłodniczego do transportu ciepła z miejsca w którym go nie chcemy w inne miejsce. W tym celu za pomocą sprężarki „ściskamy” czynnik przez co zwiększa się jego temperatura. Następnie medium trafia do skraplacza, gdzie jest on ochładzany. Ochłodzony czynnik w zaworze rozprężnym, zwiększa swoją objętość powodując dodatkowy spadek temperatury. Na końcu czynnik znajduję się w parowniku, gdzie oddaje on swój chłód do otoczenia (miejsca docelowego).

Jeżeli chodzi o rodzaje klimatyzatorów możemy wyróżnić klimatyzatory przenośne jak i stacjonarne. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są klimatyzatory stacjonarne typu split, składają się one z dwóch części zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzna składa się z sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego. Wewnętrzna z pozostałych części, tą cześć spotykana jest w wersjach ściennych, kanałowych czy sufitowych. Jednostkę tą trzeba zamontować w taki sposób aby powietrze docierało do osób przebywających w pomieszczeniach oraz przepływ powietrza nie był zaburzany przez rzeczy znajdujące się w strumieniu powietrza.

Orientacyjną moc klimatyzatora określa się za pomocą prostej zależności, mianowicie powierzchnie którą chcemy schłodzić przemnażamy przez 100 W/m2.

Chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z naszym doradcą, a przygotujemy ofertę i opowiemy na wszelakie pytania.