Pompa ciepła dla biznesu

Informacje o powietrznej pompie ciepła

W obecnych czasach nie jest już konieczne, aby techniki grzewcze i chłodzące opierać na paliwach kopalnych. Powietrzna pompa ciepła może dostarczać efektywnych rozwiązań grzewczych i chłodzących dla firmy, szczególnie w cieplejszym klimacie. Co ważne, powietrzne pompy ciepła są zależne od odnawialnych źródeł energii, a tym samym przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, co nie byłoby możliwe w przypadku tradycyjnych technologii. Jest to jednak możliwe, ponieważ powietrzna pompa ciepła przenosi ciepło, a nie przekształca go z paliwa, jak systemy ogrzewania spalinowego.

Powietrzne pompy ciepła są również cenowo przystępne, a ponieważ źródłem energii jest powietrze, taka technologia wydaje się mieć więcej zalet niż wad. Powietrzne pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne wśród firm, jak również w sektorze przemysłowym.

Jeśli ciekawi Cię co to jest powietrzna pompa ciepła i w jaki sposób działa, w poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych przydatnych informacji.

Co to jest powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to systemy, które korzystają z odnawialnych źródeł energii i przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla, dzięki wykorzystaniu ogólnie dostępnego źródła, jakim jest powietrze. Taka pompa pochłania ciepło z zewnątrz i konwertuje je na ciepło dla domu. Takie ciepło może być następnie wykorzystane do ogrzewania na przykład systemów podłogowych, kaloryferów czy w celu dostarczenie ciepłej wody.

Powietrzna pompa ciepła pochłania ciepło z powietrza zewnętrznego, tak jak dzieje się to w przypadku lodówki, która pozbywa się ciepła z wnętrza. Pompy ciepła powietrze są uważane za bardziej skuteczne w cieplejszym klimacie, ale to nie znaczy, że nie są one opłacalne w chłodniejszych strefach klimatycznych. Ciepło z powietrza może zostać wykorzystane, nawet gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza.

Niektórzy twierdzą, że pompy mogą mieć zły wpływ na środowisko, ponieważ wymagają energii elektrycznej w celu uruchomienia. Jednak trzeba podkreślić, że ciepło z powietrza nieustannie się odnawia w naturalny sposób, co sprawia, że pompy są przyjazne dla środowiska. 

system ogrzewania na podczerwień
system ogrzewania na podczerwień

Zdjęcia pochodzą z oficjalne strony producenta Galmet

system ogrzewania na podczerwień

Jak działają powietrzne pompy ciepła? 

Jak wspomniano powyżej, powietrzne pompy ciepła działa podobnie jak lodówka. Ciepło z powietrza jest gromadzone i wchłaniane do cieczy, która następnie przechodzi przez sprężarkę, gdzie jest podgrzewana dalej i transportowania do układów ogrzewania i ciepłej wody w domu.

Plusy powietrznej pompy ciepła

Inwestowanie w powietrzne pompy ciepła powietrze jest zdecydowanie korzystne. Pompy ciepła mają wiele zalet, wśród których możemy wymienić:

  • Powietrzne pompy ciepła to klucz do obniżenia rachunków i opłat za konwencjonalne ogrzewanie elektryczne;
  • Systemy te kwalifikują się do programów dofinansowań, dzięki czemu można obniżyć początkowe koszty inwestycji. Możesz dowiedzieć się więcej na temat programów dofinansowań na naszej stronie;
  • Powietrzne pompy ciepła to źródło energii, które przyczynia się do obniżania emisji dwutlenku węgla;
  • Nie wymagają umowy z dostawcami, posiadacz pompy ciepła jest całkowicie niezależny od innych źródeł energii;
  • Zapewniają gospodarstwu ciepłą wodę i ogrzewanie;
  • Są łatwe w konserwacji – powietrzne pompy ciepła nazywane są również „zamontuj i zapomnij”;
  • Przy wymianie instalacji ogrzewania z energii elektrycznej lub węgla, mamy gwarancję, że inwestycja w powietrzną pompę ciepła zwróci się o wiele szybciej.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów olejowych i gazowych powietrzna pompa ciepła może dostarczać ciepło w niższych temperaturach przez znacznie dłuższy okres. Ponadto, można również zauważyć, że grzejniki ogrzewane z pompą ciepła powietrze nie nagrzewają się tak mocno, jak w przypadku korzystania z gazu lub kotła olejowego.

Czy instalacja powietrznej pompy ciepła to coś dla mnie?

Pewne podstawowe kwestie dotyczące montażu i funkcjonowania pomp musimy wziąć pod uwagę, kiedy myśli o inwestycji w pompy ciepła. Musimy odpowiedzieć sobie na pewne podstawowe pytania:

Czy mam wystarczająco dużo miejsca na zainstalowanie pompy ciepła powietrze?

Pompy ciepła powietrze potrzebują trochę miejsca na zewnątrz, urządzenie można zamontować na ścianie lub umieszczony bezpośrednio na ziemi. Co jest ważne, wokół instalacji musimy pozostawić trochę wolnej przestrzeni, w celu uzyskania dobrego przepływu powietrza. Dlatego też umieszczenie pompy na nasłonecznionej ścianie byłoby rozwiązaniem idealnym.

Czy Twoja firma jest wystarczająco uszczelniony i izolowany?

Aby osiągnąć najwyższą skuteczność, konieczne jest, aby dom czy budynek był dobrze izolowany i uszczelniony.

Z którymi rodzajami systemów grzewczych pompa współpracuje najefektywniej?

Pompa ciepła powietrze może pracować bardziej wydajnie, jeśli podłączymy ją do systemu ogrzewania podłogowego lub ogrzewania ciepłym powietrzem, ze względu na zapotrzebowania na niższe temperatury wody.

Koszty inwestowania w powietrzne pompy ciepła

Inwestowanie w systemy pomp ciepła może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty instalacji są trudne do przewidzenia, będą one się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość domu, ocieplenia i izolacji domu czy temperatury, którą mamy zamiar osiągnąć.

Pompa ciepła może być najkorzystniejszym rozwiązaniem dla Twojego domu. Jeśli rozważasz taką inwestycję, skontaktuj się z nami celem przeprowadzenia audytu energetycznego.