Technologia ORC

Technologia wykorzystująca tak zwany organiczny cykl Rankine’a opiera swoją zasadę działania na parowaniu i skraplaniu czynnika roboczego, w tym przypadku wykorzystuję się związek organiczny o niskiej temperaturze wrzenia. Dzięki temu możemy go wykorzystać do produkcji energii elektrycznej z źródeł o niżej temperaturze.

Zasada działania opiera się na obiegu czynnika roboczego, który w wytwornicy pary jest podgrzewany (tutaj za dostarczanie ciepła odpowiedzialne jest źródło niskotemperaturowe), podczas tego proces czynnik paruje i przechodzi do turbiny generującej energie elektryczną, po czym w skraplaczu do ponownie ulega on skropleniu. Obieg rozpoczyna się na nowo. Poniżej przykładowy układ ORC.

Źródła ciepła jakie możemy wykorzystać to między innymi:

  • Odzysk ciepła odpadowego,
  • Biomasa,
  • Geotermia,
  • Elektrownie słoneczne.

Obecnie wykorzystanie technologii ORC w rozwiązaniach biznesowych jest coraz bardziej popularne. Lepsze wykorzystanie źródeł energii pierwotnej (zwiększona efektywność energetyczna) przy ciągłych wzrostach cen za energie, powoduje zmniejszeniem zużycia paliwa. Co skutkuje zmniejszaniem się kosztów działania przedsiębiorstwa i mniejszą emisją szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Dlatego w obecnym świecie dążącym do zrównoważonego rozwoju energetycznego jest to jedna z opcji wartej uwagi.

Chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z naszym doradcą, a przygotujemy ofertę i opowiemy na wszelakie pytania.