Dlaczego warto zamontować instalację fotowoltaiczną zimą?

piec indukcyjny pomorskie

W społecznej świadomości dość mocno ugruntowało się założenie, że wszelkie roboty budowlane, prace remontowe czy też ogólnie rzecz ujmując inwestycje dotyczące zewnętrznej części naszego domostwa lepiej wykonywać wiosną czy też latem. 

Głównymi czynnikami przemawiającymi za tym przekonaniem jest wyższa temperatura powietrza i mniejsze opady atmosferyczne, które rzeczywiście przy niektórych rodzajach prac budowlanych mają istotne znaczenie. 

Jednak jak już wspominaliśmy w naszym ostatnim artykule instalacja fotowoltaiczna z powodzeniem może być montowana w sezonie zimowym, a jej wykonanie w pierwszym kwartale roku może być nawet t bardziej opłacalne niż w miesiącach letnich. Dlaczego?

Warunki atmosferyczne

Najlepszymi warunkami do produkcji energii są słoneczne i chłodne dni. Rzecz jasna panele fotowoltaiczne potrzebują jak największej ilości promieniowania słonecznego, nie mogą być więc pokryte grubą warstwą śniegu. Jednak same niskie temperatury znacznie zwiększają sprawność modułów PV. W lokalnym klimacie miesiącami z niskim współczynnikiem opadów śniegu, lecz nadal stosunkowo niewielkimi temperaturami są marzec, kwiecień i maj. Najwyższa liczba godzin słonecznych przypada natomiast w okresie od maja do sierpnia. Jeśli więc nasza instalacja ma w pełni wykorzystać solarny potencjał energetyczny regionu w którym mieszkamy powinna być zainstalowana do końca marca.

Bilans energetyczny

Nadwyżka prądu wyprodukowana w miesiącach wiosennych i letnich trafia do sieci energetycznej lub naszego własnego magazynu energii i może być z powodzeniem wykorzystana w okresie zimowym,  zwłaszcza w grudniu i styczniu, gdy światła słonecznego jest najmniej. Nie oznacza to jednak, że nasza instalacja nie będzie produkować energii zimą, po prostu zwiększone zapotrzebowanie (doświetlanie i ogrzewanie pomieszczeń) zostanie pokryte zarówno z bieżącej produkcji jak i energii zmagazynowanej.

piec indukcyjny pomorskie

Warto wspomnieć, że posiadanie własnego magazynu energii jest rozwiązanie znacznie korzystniejszym niż czyli wprowadzanie nadmiaru energii do sieci elektroenergetycznej dystrybutora. W ten sposób wyprodukowana nadwyżka energii może być w pełni wykorzystana do własnych celów w dowolnym czasie bez straty na rzecz osób trzecich, co ma miejsce w przypadku tzw. net-meteringu.

Względy ekonomiczne

W miesiącach zimowych okres oczekiwania na instalację paneli PV ulega znacznemu skróceniu, a doradcy handlowi mogą zaproponować jeszcze lepsze warunki zawarcia umowy.

Profesjonalne ekipy monterskie bez problemu poradzą sobie z instalacją paneli PV nawet w miesiącach zimowych, o ile warunki atmosferyczne pozwolą na przeprowadzenie prac przy zachowaniu zasad BHP. Instalacja fotowoltaiczna montowana jest na metalowym stelażu przytwierdzonym do dachu lub podłoża w sposób niewymagający termicznego utwardzenia komponentów, tym samym nie jest konieczna wysoka temperatura czy też niski poziom wilgotności powietrza.

Warunki zewnętrzne takie jak powszechna tendencja ograniczenia inwestycji budowlanych w miesiącach zimowych czy kryzys gospodarczy wywołany pandemią, mają istotny wpływ na zmniejszenie podaży na dobra ekonomiczne takie jak inwestycja w odnawialne źródła energii. Firmy z branży fotowoltaicznej oferują, więc swoim klientom wiele korzystnych rozwiązań finansowania, a także liczne rabaty na usługi bardzo dobrej jakości. Realizując przedsięwzięcie konsumenci mogą ponadto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej oraz programów Mój Prąd i Czyste Powietrze.

Podsumowując, spotkanie z naszym doradcą handlowym i wykonanie bezpłatnego audytu energetycznego jak najszybciej się po prostu opłaca. Jeśli podpiszą Państwo umowę w pierwszym kwartale roku, Wasza instalacja zostanie zamontowana w krótkim czasie, przystępnej cenie i zacznie produkować energię elektryczną w najbardziej efektywnym okresie roku.

Zachęcamy do kontaktu już dziś!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.