Fotowoltaika zimą – mity i fakty

Charakterystyczną cechą klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, w którego to strefie znajduje się Polska są przede wszystkim rozpoznawalne pory roku. W ciągu ostatnich lat stopniowo dochodzi do ich zatarcia, a kalendarzowa zima przypomina raczej późną jesień lub wczesną wiosnę. Obecne prognozy wskazują jednak, że już wkrótce do naszego kraju zawita mroźna i śnieżna zima. Jak w takich warunkach klimatycznych radzą sobie panele fotowoltaiczne? Czy w Polsce instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją opłacalną? Przyjrzyjmy się najbardziej powszechnym mitom i skonfrontujmy je z faktami.

piec indukcyjny pomorskie

Mit: Instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii, gdy temperatura powietrza jest wysoka.

Fakt: Instalacja fotowoltaiczna czerpie energię z promieniowania słonecznego, a nie wysokiej temperatury powietrza, tym samym produkcja energii elektrycznej w zimowy słoneczny dzień pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Ponadto niska temperatura korzystnie wpływa na działanie paneli PV, a obecnie wykorzystywana technologia pozwala na wydajną pracę instalacji nawet w temperaturze dochodzącej do -40 stopni Celsjusza.

Mit: Zimą na pewno będę musiał dopłacać za prąd uzyskany od dostawcy energii.

Fakt: W miesiącach letnich, gdy dzień jest dłuższy a nasłonecznienie większe, instalacja produkuje zwykle więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego. Wyprodukowania nadwyżka jest przekazywana do sieci energetycznej i możesz odebrać ją zimą, w okresie obniżonej produkcji. Należy jednak pamiętać, że prosument bezpłatne odzyskać może jedynie 70-80% energii wysłanej do sieci dystrybutora. Warto zatem rozważyć magazynowanie energii na własną rękę przy pomocy magazynu energii lub domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego.

Mit: Panele fotowoltaiczne trzeba regularnie odśnieżać.

Fakt: Pokrywa śnieżna w zależności od regionu kraju występuje od 40 do 100 dni w roku, zwykle w okresie między grudniem a marce, rzadko kiedy jest ona na tyle zwarta i trwała by blokować dostęp promieni słonecznych. Śnieg zgromadzony na panelach PV w bardzo niewielkim stopniu wpływa na ich funkcjonowanie, a instalacja prawidłowo zamontowana pod kątem 30-45% powoduje samoistne osuwanie się zgromadzonego na panelach śniegu. Dodatkowe odśnieżanie nie jest więc konieczne.

Mit: Instalacji fotowoltaicznej nie można montować zimą.

Fakt: Jedynym przeciwskazaniem do montażu paneli PV są skrajnie niesprzyjające warunki atmosferyczne takiej jak silny wiatr lub intensywne opady śniegu. Łagodne zimy, które występują w Polsce już od kilku lat sprzyjają nawet bardziej złożonym procesom budowlanym, a montaż instalacji przez profesjonalną ekipę przestrzegającą zasad BHP z pewnością zostanie zrealizowany bezpiecznie i sprawnie.

Reasumując, nie warto wierzyć w upowszechnione mity na temat funkcjonowania fotowoltaiki zimą, a wszelkie pojawiające się wątpliwości skonsultować z naszymi specjalistami, którzy doradzą Państwu w oparciu o fachową wiedzę i wieloletnie doświadczenie.

2 comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.