Kopciuszek – historia alternatywna, czyli ekologiczne systemy ogrzewania domu

Polska od lat jest jednym z krajów Unii Europejskiej, o najwyższym wskaźniku zanieczyszczenia powietrza. Główną przyczyną powstawania smogu w naszym kraju jest emisja zanieczyszczeń z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych, czyli tak zwana emisja niska. Charakterystyczną jej cechą, są liczne źródła wprowadzające do powietrza stosunkowo niewielkie ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza na małej wysokości. W ten sposób zanieczyszczenia gromadzą się wokół swojego miejsca powstawania, czyli obszarach o zwartej zabudowie mieszkaniowej. Tym samym do zwiększenia najbardziej uciążliwego rodzaju emisji cegiełkę dorzucić może każdy z nas. Jak tego uniknąć?

piec indukcyjny pomorskie

Ekologiczne systemy grzewcze

Mianem ekologicznego systemu ogrzewania domu możemy określić każdy rodzaj instalacji grzewczej zmierzający do ograniczenia lub nawet całkowitego wyeliminowania emisji zanieczyszczeń. Do tego typu rozwiązań zaliczamy między innymi:

kocioł kondensacyjny – jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, które prowadzi jednak jedynie do redukcji spalin emitowanych do atmosfery. W wyniku spalania paliwa do powietrza nadal przedostają się toksyczne związki, z tym, że w dużo mniejszej ilości niż w przypadku tradycyjnych kotłów.

pompa ciepła – kolejną coraz bardziej popularną metodą ogrzewania jest pompa ciepła, która pobiera ciepło z gleby, powietrza czy też wód gruntowych i dostarcza je do pomieszczeń zarówno poprzez tradycyjne systemu ogrzewania jak nowoczesne technologie takie jak ogrzewanie podłogowe. Jeśli energia elektryczna konieczna do zasilenia pompy ciepła pochodzi z instalacji fotowoltaicznej, system ten całkowicie eliminuje emisję spalin naszego domostwa.

rekuperator – technologia ta polega na odzyskaniu ciepła wypompowywanego z pomieszczeń przez system wentylacji. Podobnie jak pompa ciepła system zasilany jest energią elektryczną i świetnie sprawdzi się w przypadku domu pasywnego z niskim zapotrzebowaniem na energię zewnętrzną.

piec indukcyjny – piec elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej. W gospodarstwach domowych wykorzystywane są piece rdzeniowe zasilane prądem przemiennym o małej częstotliwości. Większość obecnych na rynku pieców można połączyć z fotowoltaikąpompami ciepła czy układem solarnym.

ogrzewanie na podczerwień – jest to nie tylko bardzo ekologiczna, ale też najbardziej ekonomiczna metoda ogrzewania. Panele grzewcze na podczerwień zasilane są prądem elektrycznym, jednak nie wytwarzają one ciepła i same z siebie nie ogrzewają pomieszczenia – przekazują one promienie podczerwone znajdującym się nieopodal przedmiotom takim jak krzesła czy ściany, które nagrzane oddają zakumulowane ciepło do pomieszczenia.

Ekologia się opłaca

piec indukcyjny pomorskie

Wspominane wyżej ekologiczne rozwiązania cieplne objęte są rządowymi programami dofinansowań i ulg:

Ulga termomodernizacyjna – możliwość odliczeniu od podstawy podatku, wydatków poniesionych w związku z montażem kotła olejowego kondensacyjnego, pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej.

Mój prąd – dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej.

Czyste powietrze – dotacja obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła, mikroinstalacji fotowoltaicznej, rekuperacji oraz kotła kondensacyjnego.

Celem wyboru najbardziej ekologicznego jak i ekonomicznego rozwiązania dla Twojego gospodarstwa domowego, umów się na bezpłatny audyt energetyczny. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.