Magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej

Wprowadzony zamiany w systemie rozliczeniowym energii przesyłanej do sieci energetycznej oraz wysoki wzrosty cen kupna energii elektrycznej z sieci wpływają na duży rozwój zainteresowania Inwestorów systemami hybrydowymi. Jak twierdzą specjaliści – instalacje hybrydowe zwiększają bezpieczeństwo energetyczne, a posiadanie magazynu energii daje nam w niezależność energetyczną.

Magazyn energii jako awaryjne źródło zasilania

Obecnie sprawność domowych magazynów energii opartych na nowoczesnych ogniwach litowo-jonowych wynosi ok. 90-95%. Magazynu energii wyposażonego w akumulatory kwasowo-ołowiowe, to sprawność w granicach ok. 75%. Oczywiście sprawność magazynów z czasem, z powodu degradacji akumulatorów, staje się niższa. Mimo wszystko jest to bardzo korzystne ze względu na możliwość bycia niezależnym od zakładu energetycznego. Ponadto w Polsce występują problemy wyłączania się instalacji fotowoltaicznych ze względu na zbyt duże napięcie w sieci. Najgorszy jest fakt, że taka sytuacja ma miejsce, gdy fotowoltaika działa najlepiej, czyli sezonie letnim.  Dobrze skonfigurowany magazyn energii to rozwiązanie tego problemu, a fotowoltaika dalej pracuje ładując Twój magazyn energii.

Korzyści z podłączenia magazynu energii

Instalacja fotowoltaiki z magazynem energii pozwala na zwiększenie wykorzystania własnej energii, którą wytworzy PV. Dlatego zmniejsza się ilość energii oddawanej do sieci energetycznej jak z niej pobieranej, co w efekcie pozwala na oszczędności w formie zysku ze zmagazynowanej energii, a także powoduje szybszy okres zwrotu z inwestycji. 
Do korzyści z podłączenia magazynu energii należy:

  • zapewnienie zasilania awaryjnego, na wypadek braku prądu z sieci energetycznej,
  • zwiększanie autokonsumpcji z instalacji fotowoltaicznej –  magazynujemy energię w domowych bateriach i wykorzystujemy ją nocą, zamiast sprzedawać i kupować od zakładu energetycznego,
  • rozwiązanie problemu na wyłączanie się instalacji fotowoltaicznych.

Dobór magazynu – pojemność

Pojemność magazynu energii powinna zostać dobrana w odniesieniu do średniego dziennego zużycia energii w budynku w kWh. Dobór pojemności na podstawie indywidualnego dobowego zapotrzebowania wynika z przyjętego cyklu pracy magazynu energii: ładowanie w ciągu dnia – rozładowywanie w ciągu dnia/nocy. Co więcej, magazyn energii nie potrzebuje pokrywać w 100 % dziennego zużycia, gdyż sam fakt magazynowania części energii przyczynia się do wzrostu autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny, nawet gdy jest to 50% dziennego zapotrzebowania. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie magazynu energii?

Modułową konstrukcję
która umożliwia łączenie magazynów energii, co umożliwia rozbudowę instalacji w przyszłości oraz zwiększenie pojemności magazynu. 

Pojemność akumulatorów
producenci podają pojemność użytkową lub nominalną. Warto zwrócić uwagę, ponieważ pojemność użytkowa  jest o 20% niższa od nominalnej.

Gwarancję
producenci daje zazwyczaj 10 letnią gwarancje na swoje produkty.  Magazyn zachowuje 60% – 80% swojej pojemności po 10 latach użytkowania.

Moc instalacji fotowoltaicznej
dobierając magazyn do instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest dopasowanie akumulatora do mocy PV i zapotrzebowania na energię.

Moc przyłączeniową
sumaryczna moc zainstalowanej mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii elektrycznej nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej obiektu.

Żywotność magazynu energii
wartość, którą chwali się większość producentów to ok. 5000 cykli.  Żywotność wiele zależy od sposobu i warunków użytkowania magazynu.

Dotacje do magazynu energii

Na zakup magazynu energii możemy skorzystać z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd. Załóż nową instalację fotowoltaiczną z magazynem energii lub kup magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej i uzyskaj dofinansowanie do 16 tys. zł na magazyn energii.

Skontaktuj się z nami, a dobierzemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.