Problem brakiem wody coraz bardziej dotyka nasz i inne kraje. Gromadzenie wody staje się dziś koniecznością. Oszczędzamy wodę przez branie prysznica zamiast kąpieli, używaniu zmywaki, czy robienie prania z pełną pralką. Dodatkowo jednym ze sposobów, który możemy wykorzystać, jest właściwe zagospodarowanie wody deszczowej, tzw. deszczówki. Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możemy zmniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 50%, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody.
Jak wykorzystać deszczówkę?
Gromadzenie deszczówki to doskonała metoda pozyskania darmowej wody. Przedsięwzięcie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a wręcz przeciwnie – pozwala nawet zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przede wszystkim jednak nie marnujemy bezcennej wody pitnej, która w codziennym spożyciu nie może być zastąpiona żadnym innym płynem.
Do czego możemy wykorzystać deszczówkę?
- do podlewania trawników,
- podlewania roślin doniczkowych i ogrodowych,
- mycia samochodów i rowerów,
- mycia urządzeń wykorzystywanych w pracach ogrodowych,
- czyszczenia tarasu czy balkonu,
- prania i zmywania,
- toalety.
Rodzaje zbiorników na deszczówkę
Zbiorniki naziemne
służą do zbierania wody z rur spustowych odprowadzających wodę z rynien na zewnątrz budynku. Podłączenie wykonuje się przy pomocy rury bądź węża ø50 do zbieraczy wody zainstalowanych na pionach spustowych. Dzięki ciekawej stylistyce szczególnym zainteresowaniem cieszą się zbiornik kolumnowy i amfora.
Zbiorniki podziemne
są najczęściej wykorzystywane przed inwestorów. To zbiorniki o podwyższonej wytrzymałości, które możemy zakopać pod posesją, czy podjazdem do garażu. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które mają już gotowy ogród. Zbiorniki podziemne posiadają pojemność od 2000 do 9000 litrów i możemy je ze sobą łączyć.
Studnia chłonna
jest to w zasadzie zbiornik, którego zadaniem jest rozsączanie do gruntu wody pochodzącej z deszczówki i/bądź przydomowej oczyszczalni ścieków. Sam zbiornik wykonany jest z tworzywa albo składa się z betonowych kręgów. Studnia chłonna zapobiega powstawaniu kałuży, ponieważ umożliwia równomierne odprowadzanie wody do warstw przepuszczalnych gruntu.
Skrzynki rozsączające
stosuje się zamiast studni chłonnej. Warto jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy o wykonaniu badań geologicznych w miejscu posadowienie systemu rozsączania. Pozwoli to uniknąć błędów spowodowanych nietrafnym wyborem układu w gruntach nieprzepuszczalnych oraz przy wysokim lub zmiennym poziomie wody gruntowej. Zbiorniki ze skrzynek rozsączających mogą być montowane pod chodnikami, trawnikiem i podjazdami.
Dofinasowanie do deszczówki
Wszystkie powyżej wymienione rodzaje zbiorników pozwalają nam na gospodarowanie wodą, ale niestety wiążą się z pewnymi wydatkami. Jednak, aby zachęcić społeczeństwo do tego typu inwestycji, możemy starać się o dofinansowanie na ten cel z rządowego programu „Moja Woda”. Zapraszamy do naszej strony https://wpenergy.pl/program-moja-woda/, aby dowiedzieć się więcej o kryteriach programu. Dodatkowo warto dowiedzieć się, czy na terenie w którym zamieszkujemy nie funkcjonują lokalne programy („Złap deszczówkę”, „Mój deszcz”), z których możemy sięgnąć po środki na inwestycje związane z małą retencją wodną.
Deszczówka - podatek
Zagospodarowując deszczówkę na działce możemy uniknąć opłat związanych z planowanym dla domów jednorodzinnych podatkiem od deszczu.
Do tej pory dotyczył on głównie centrów handlowych. Teraz, obowiązek uiszczania takiej opłaty spadnie na właścicieli domów jednorodzinnych, mających działkę powyżej 600 m2. Jeśli powstanie na niej lub jest już zabudowa przekraczająca 50% jej powierzchni (wlicza się dach oraz tereny utwardzone, takie jak parking, garaż, wiata z kostką brukową) trzeba będzie rozliczać się z fiskusem.
Zrealizuj z nami swój zbiornik na deszczówkę! Skorzystaj z dofinansowania i oszczędzaj wodę! Napisz do nas i już teraz zaplanujemy Twoją realizację!