Zbiorniki na deszczówkę

Problem brakiem wody coraz bardziej dotyka nasz i inne kraje. Gromadzenie wody staje się dziś koniecznością. Oszczędzamy wodę przez branie prysznica zamiast kąpieli, używaniu zmywaki, czy robienie prania z pełną pralką. Dodatkowo jednym ze sposobów, który możemy wykorzystać, jest właściwe zagospodarowanie wody deszczowej, tzw. deszczówki. Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możemy zmniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 50%, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody.

Jak wykorzystać deszczówkę?

Gromadzenie deszczówki to doskonała metoda pozyskania darmowej wody. Przedsięwzięcie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a wręcz przeciwnie – pozwala nawet zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przede wszystkim jednak nie marnujemy bezcennej wody pitnej, która w codziennym spożyciu nie może być zastąpiona żadnym innym płynem.

Do czego możemy wykorzystać deszczówkę?

  • do podlewania trawników,
  • podlewania roślin doniczkowych i ogrodowych,
  • mycia samochodów i rowerów,
  • mycia urządzeń wykorzystywanych w pracach ogrodowych,
  • czyszczenia tarasu czy balkonu,
  • prania i zmywania,
  • toalety.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Zbiorniki naziemne

służą do zbierania wody z rur spustowych odprowadzających wodę z rynien na zewnątrz budynku. Podłączenie wykonuje się przy pomocy rury bądź węża ø50 do zbieraczy wody zainstalowanych na pionach spustowych. Dzięki ciekawej stylistyce szczególnym zainteresowaniem cieszą się zbiornik kolumnowy i amfora.

Dekoracyjny zbiornik Verde 1000l - dofinansowanie

Zbiorniki podziemne

są najczęściej wykorzystywane przed inwestorów. To zbiorniki o podwyższonej wytrzymałości, które możemy zakopać pod posesją, czy podjazdem do garażu. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które mają już gotowy ogród. Zbiorniki podziemne posiadają pojemność od 2000 do 9000 litrów i możemy je ze sobą łączyć.

Jaki rodzaj zbiornika do oszczędzania wody deszczowej wybrać?

Studnia chłonna

jest to w zasadzie zbiornik, którego zadaniem jest rozsączanie do gruntu wody pochodzącej z deszczówki i/bądź przydomowej oczyszczalni ścieków. Sam zbiornik wykonany jest z tworzywa albo składa się z betonowych kręgów. Studnia chłonna zapobiega powstawaniu kałuży, ponieważ umożliwia równomierne odprowadzanie wody do warstw przepuszczalnych gruntu.

Studnia chłonna na deszczówkę oczyszczalnie 660 L 10251930418 - Allegro.pl

Skrzynki rozsączające

stosuje się zamiast studni chłonnej. Warto jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy o wykonaniu badań geologicznych w miejscu posadowienie systemu rozsączania. Pozwoli to uniknąć błędów spowodowanych nietrafnym wyborem układu w gruntach nieprzepuszczalnych oraz przy wysokim lub zmiennym poziomie wody gruntowej. Zbiorniki ze skrzynek rozsączających mogą być montowane pod chodnikami, trawnikiem i podjazdami.

Rozsączanie wody deszczowej w gruncie – dobór urządzeń i wymiarowanie układu - MPI

Dofinasowanie do deszczówki

Wszystkie powyżej wymienione rodzaje zbiorników pozwalają nam na gospodarowanie wodą, ale niestety wiążą się z pewnymi wydatkami. Jednak, aby zachęcić społeczeństwo do tego typu inwestycji, możemy starać się o dofinansowanie na ten cel z rządowego programu „Moja Woda”. Zapraszamy do naszej strony https://wpenergy.pl/program-moja-woda/, aby dowiedzieć się więcej o kryteriach programu.  Dodatkowo warto dowiedzieć się, czy na terenie w którym zamieszkujemy nie funkcjonują lokalne programy („Złap deszczówkę”, „Mój deszcz”), z których możemy sięgnąć po środki na inwestycje związane z małą retencją wodną.

Deszczówka - podatek

Zagospodarowując deszczówkę na działce możemy uniknąć opłat związanych z planowanym dla domów jednorodzinnych podatkiem od deszczu.

Do tej pory dotyczył on głównie centrów handlowych. Teraz, obowiązek uiszczania takiej opłaty spadnie na właścicieli domów jednorodzinnych, mających działkę powyżej 600 m2. Jeśli powstanie na niej lub jest już zabudowa przekraczająca 50% jej powierzchni (wlicza się dach oraz tereny utwardzone, takie jak parking, garaż, wiata z kostką brukową) trzeba będzie rozliczać się z fiskusem.

Zrealizuj z nami swój zbiornik na deszczówkę! Skorzystaj z dofinansowania i oszczędzaj wodę! Napisz do nas i już teraz zaplanujemy Twoją realizację!

Zbiorniki na deszczówkę

Problem z niedoborem wody coraz bardziej dotyka nasz kraj. Gromadzenie wody staje się dziś coraz większą koniecznością. Oszczędzamy wodę biorąc prysznic zamiast kąpieli, używając zmywarki, czy robiąc pranie z pełną pralką. Jednym ze sposobów, aby gromadzić wodę, którą możemy wykorzystać, jest właściwe zagospodarowanie wody deszczowej, tzw. deszczówki. Litr zużytej przez nas deszczówki oznacza oszczędność tej samej ilości wody pitnej, a także odprowadzanych ścieków. I choć woda deszczowa w przeciwieństwie do pitnej nie jest stale do dyspozycji, to w naszych szerokościach geograficznych ilość opadów jest satysfakcjonująca.

Po co nam deszczówka?

Gromadzenie deszczówki ma dużo pozytywnych aspektów. Jest to proste, ekologiczne, a w dodatku ekonomiczne rozwiązanie.

Gromadzenie deszczówki? 

Wodą, która spada z nieba (a którą złapiemy), możemy  wykorzystać do nawodnienia roślin, napełnienia przydomowego oczka wodnego czy sadzawki. Z powodzeniem również użyjemy jej przy wszelkich pracach porządkowych wokół naszego gospodarstwa. Z kolei instalując odpowiednie systemy, da się też deszczówkę włączyć w instalację wodociągową w domu. Dzięki temu możemy wykorzystać ją np. do prania. Woda deszczowa jest wodą miękką, dzięki czemu ma pozytywny wpływ na jakość prania oraz żywotność urządzenia, ponieważ nie osadza się kamień. Poza tym przy zastosowaniu wody deszczowej zużywamy mniej detergentów, co niesie podwójne korzyści, ponieważ redukujemy koszty zakupu detergentów oraz wprowadzamy do środowiska mniej substancji chemicznych.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Zbiorniki naziemne

służą do zbierania wody z rur spustowych odprowadzających wodę z rynien znajdujących się na zewnątrz budynku. Podłączenie wykonuje się przy pomocy węża bądź rury ø50 do zbieraczy wody zainstalowanych na pionach spustowych. Dzięki ciekawej stylistyce szczególnym zainteresowaniem cieszą się zbiornik kolumnowy i amfora.Są one wykonane z bardzo trwałego i nieprzezroczystego polietylenu, który chroni wodę przed nagrzaniem i światłem. Zapobiega to rozwojowi glonów. Zbiorniki naziemne mają 500 i więcej litrów, są różnych kształtów i kolorów – możemy je dobrać do elewacji budynku.

Naziemny zbiornik na deszczówkę 2500/5000l - Sklep Globe Zbiorniki

Zbiorniki podziemne

Jest to najczęstszy wybór, umiejscowić zbiorniki pod ziemią. Dostępne są zbiorniki o podwyższonej wytrzymałości, które możemy zakopać nawet pod podjazdem do garażu. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które mają już gotowy ogród. Zbiorniki podziemne posiadają pojemność od 2000 do 9000 litrów, a co więcej możemy je ze sobą łączyć, by uzyskać optymalną dla siebie wielkość.

Jak zbudować zbiornik na deszczówkę zgodnie z prawem?

Studnia chłonna

To w zasadzie zbiornik, którego zadaniem jest rozsączanie do gruntu wody pochodzącej z deszczówki i/albo przydomowej oczyszczalni ścieków. Sam zbiornik wykonany jest z tworzywa albo składa się z betonowych kręgów. Studnia chłonna zapobiega powstawaniu kałuży, ponieważ umożliwia równomierne odprowadzanie wody do warstw przepuszczalnych gruntu.

Studnia chłonna na deszczówkę oczyszczalnie 660 L 10251930418 - Allegro.pl

Skrzynki rozsączające

Stosuje się je zamiast studni chłonnej. Pamiętajmy jednak, że jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie powinniśmy wykonać badania geologicznych w miejscu posadowienie systemu rozsączania. Dzięki temu unikniemy błędów spowodowanych nietrafnym wyborem układu w gruntach nieprzepuszczalnych oraz przy wysokim lub zmiennym poziomie wody gruntowej. Zbiorniki ze skrzynek rozsączających mogą być montowane pod chodnikami,  trawnikiem i podjazdami.

Rozsączanie wody deszczowej w gruncie – dobór urządzeń i wymiarowanie  układu - MPI

Dofinansowanie na zbiorniki

Do tego typu instalacji istnieje możliwość otrzymania dofinasowania m.in. z programu „Moja Woda”. Przeczytaj więcej na naszej stronie: https://wpenergy.pl/program-moja-woda/

Deszczówka - podatek

Zagospodarowując deszczówkę na działce, możemy uniknąć opłat związanych z planowanym dla domów jednorodzinnych podatkiem od deszczu.

Do tej pory obejmował on  głównie centra handlowe. Teraz, ten obowiązek uiszczania takiej opłaty spadnie także na właścicieli domów jednorodzinnych, mających działkę powyżej 600 m2. Jeśli powstanie na niej lub jest już zabudowa przekraczająca 50% jej powierzchni (wlicza się dach oraz tereny utwardzone, takie jak garaż, parking, wiata z kostką brukową) trzeba będzie rozliczać się z fiskusem.

Nie zwlekaj i z nami zainstaluj swój własny zbiornik na deszczówkę! Dodatkowo pomożemy Ci z uzyskaniem dofinansowania. Napisz do nas i już teraz zaplanujemy Twoją realizację!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.