Ładowanie samochodu elektrycznego z fotowoltaiki

Wzrastająca liczba samochodów elektrycznych sprawiła, że rośnie zainteresowanie zastosowaniem instalacjami fotowoltaicznymi do redukcji kosztów transportu. Ładowanie samochodu elektrycznego to prosty zabieg – wystarczy podpiąć go do gniazdka w garażu (np. do ładowarki wiszącej na ścianie) albo odwiedzić stację ładowania. Oprócz tego jest także inna opcja zasilania pojazdu – ładowanie samochodu elektrycznego z fotowoltaiki! 

Przekonaj się, jakie są korzyści takiego rozwiązania!

Ładowanie samochodu z wykorzystaniem energii z instalacji fotowoltaicznej

Pojazdy elektryczne można „zatankować” na stacji ładowania samochodów elektrycznych. To dość szybkie, ale stosunkowo drogie rozwiązanie. Proces ładowania korzystając z gniazdka w garażu jest wiele razy wolniejszy, lecz też wielokrotnie tańszy. Wpływ rosnącej liczby samochodów elektrycznych na rynku, sprawia, że energia z instalacji fotowoltaicznych staje się coraz częściej wykorzystywana do ładowania pojazdów. 

Jeśli zastanawiasz się, czy energia wyprodukowana przez instalację PV nadaje się do ładowania samochodów elektrycznych? Odpowiedź brzmi TAK. Jeżeli jednak chcesz poprawić komfort i skrócić czas ładowania, uwzględnij montaż stacji ładowania już na etapie planowania fotowoltaiki.

Jaką zastosować moc instalacji fotowoltaicznej do ładowania samochodu

Jak policzyć, ile kWh zużywa pojazd z napędem elektrycznym? Na początku trzeba określić, ile energii potrzebuje samochód na przejechanie 100 km. Może to być np. 20 kWh, czyli 0,20 kWh/km. Dodatkowo potrzebujemy też danych o liczbie kilometrów, które pojazd pokonuje w ciągu roku. Polska średnia to około 20000 km. Mnożymy nasze wartości i wynik to 4000 kWh (0,20 kWh x 20000 km). Przy założeniu, że w polskich warunkach klimatycznych z 1 kW instalacji udaje się uzyskać około 1000 kWh energii rocznie, zatem potrzebujemy dla swojego auta instalacji o mocy około 4 kW. Wartości z przykładu są wartościami orientacyjnymi – dokładny dobór instalacji zależy też od wielu indywidualnych czynników, do których należy: wielkość zużycia energii czy usytuowanie instalacji.

Korzyści z ładowania samochodu elektrycznego z fotowoltaiki

Ekologiczny pojazd na ekologicznym paliwie

Fotowoltaika obniża koszty eksploatacji samochodu

Ładowanie samochodu zwiększa poziom autokonsumpcji energii z fotowoltaiki

Pojazd ładowany zieloną energią zmniejsza ślad węglowy

Szukasz przydomowej stacji ładowania? Chcesz, aby w Twoim garażu zawisła ładowarka samochodowa? Napisz do nas, a zajmiemy się dostawą, montażem i wszelkimi formalnościami.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.