Opłacalność farmy fotowoltaicznej

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną to przedsięwzięcie wymagające dużego kapitału początkowego, jednakże z uwagi na dynamicznie rozwijający się sektor energetyczny, jest to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców poszukujących nowych ścieżek rozwoju swojego biznesu. Zysk z takiej instalacji jest obserwowany dopiero po kilku latach jej funkcjonowania. Z roku na rok panele fotowoltaiczne zyskują na popularności, więc stanowią coraz bardziej opłacalną inwestycję.

Budowa farmy fotowoltaicznej – ile trwa cały proces?

Otrzymanie wszystkich potrzebnych zezwoleń może zająć więcej czasu niż urzędowy czas wydawania decyzji. Oznacza, to że farma fotowoltaiczna powstaje średnio w 2-3 lata od momentu podpisania umowy dzierżawy. 

Budowa farmy fotowoltaicznej - etapy

Farma fotowoltaiczna - opłacalność

Zysk z inwestycji w farmę fotowoltaiczną można zauważyć już po pierwszym roku jej funkcjonowania. Dla bezpiecznych kalkulacji przyjmuje się, że farma pracuje przez około 1/3 roku, ponieważ tylko wtedy można liczyć na pełne nasłonecznienie i wytwarzanie maksymalnej możliwej ilości energii elektrycznej. Chcąc uzyskać jak najwyższe przychody z instalacji fotowoltaiki, należy zadbać o wybór właściwego miejsca ustawienia paneli słonecznych, ale również sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej 1 MW zależy od wielu czynników. Mając to na uwadze, trudno przedstawić konkretną kwotę, ale można określić pewne szacunkowe ramy wymaganych nakładów finansowych. Całościowy koszt wybudowania farmy, w zależności od zastosowanych komponentów (paneli i inwerterów), może wynosić około 4,4-4,8 mln za 1 MW.

Przyjmując, że farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp produkuje rocznie ok. 1 000 MWh energii, a średnia cena sprzedaży prądu z aukcji OZE to 375 zł/MWh (dane na 2022 r.), to roczny przychód wyniesie ok. 375 tys. zł netto. Koszty eksploatacyjne farmy mogą wynieść w granicach 50-70 tys. zł rocznie, zatem roczny zysk netto to około 300 tys. zł. Oczywiście, są to wyliczenia szacunkowe.

Czym jest sprzedaż prądu w systemie aukcyjnym?

Aukcje OZE to system wsparcia dla wytwórców odnawialnej energii elektrycznej w formie aukcji rozpisywanych przez Urząd Regulacji Energetyki dla inwestorów oferujących ceny sprzedaży energii. W założeniu systemu aukcyjnego państwo kupuje energię OZE po ustalonej cenie przez 15 lat. Aukcje będą odbywać się co najmniej do 2042 r. Organizowane są minimum raz w roku – informacje na ten temat ogłaszane są nie później niż 30 dni przed ich rozpoczęciem i publikowane w BIP URE (Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Regulacji Energetyki). Gwarantuje to dużą stabilność inwestycji, co przekłada się również na realnie duże możliwości uzyskania kredytu do realizacji przedsięwzięcia.

Kolejnym rozwiązaniem jest sprzedaż energii bezpośrednio do spółki obrotu, z pominięciem systemu aukcyjnego.

Jeszcze dodatkową opcją sprzedaży prądu z farm fotowoltaicznych są umowy Power Purchase Agreement (PPA). Jest to umowa długoterminowa między dwoma stronami – producentem energii i klientem, który może być konsumentem energii elektrycznej lub jej sprzedawcą.

Skontaktuj się z nami, a odezwiemy się do Ciebie. Doradzimy, odpowiemy na Twoje wszystkie pytania, rozwiejemy wszelkie wątpliwości oraz zamontujemy Twoją farmę fotowoltaiczną. Konsultacja jest całkowicie darmowa. Zapraszamy do kontaktu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.