Cena prądu – za co właściwie płacimy?

piec indukcyjny pomorskie

Aktualna średnia cena za zużycie 1 kWh prądu w Polsce waha się między kwotą 62 a 73 groszy brutto w zależności od regionu i operatora. Jakie czynniki definiują cenę prądu i z czego wynika ostateczna kwota widoczna na rachunku za energię elektryczną?

Taryfa i zużyta energia elektryczna

Wpływ na kwotę widoczną na rachunku ma przede wszystkim taryfa z jakiej korzystamy, w przypadku gospodarstw domowych najpopularniejszymi są taryfy G11 i G12 przeznaczona dla obiektów o mocy umownej nie przekraczającej 40 kW.

Zgodnie z taryfą jednostrefową G11 cena kilowatogodziny jest jednakowa przez całą dobę, natomiast taryfa G12 wyróżnia dwie strefy – dzienną i nocną, przy czym cena prądu w nocy jest mniejsza niż w dzień. Jeśli więc zwiększone zużycie energii w naszym domu następuje w godzinach nocnych, warto rozważyć wybór taryfy G12. Należy jednak pamiętać, że ceny prądu w taryfie G11 są mniejsze niż dzienna strefa taryfy G12.

Wartość faktycznie zużytej energii elektrycznej tzw. energii czynnej definiuje się jako koszty obrotu. Opłata za energię czynna to zatem iloczyn wykorzystanych kWh i ceny 1kWh zdefiniowanej przez sprzedawcę i dystrybutora energii. 

Dostarczenie energii

Oczywiście sprzedaż energii elektrycznej wiąże się z koniecznością jej dostarczenia. Na opłatę taką składa się przede wszystkim koszt eksploatacji urządzeń przesyłowych. Dostawcy energii najczęściej definiują tę opłatę jako sieciową, dystrybucyjną lub przesyłową. 

piec indukcyjny pomorskie

Opłaty państwowe

W skład ostatecznej ceny prądu wchodzą również opłaty państwowe wprowadzane przez Urząd Regulacji Energetyki przeznaczone na rozwój polskiego rynku energetycznego. To tych opłat zaliczamy:

  • opłatę kogeneracyjną – mającą na celu promowanie bardziej ekologicznego rozwiązania jakim jest wytwarzanie w elektrociepłowniach jednocześnie energii elektryczną i cieplnej;
  • opłatę mocową – służącą podniesieniu bezpieczeństwa energetycznego, czyli zapewnieniu stałych i bezproblemowych dostaw prądu w Polsce;
  • opłatę jakościową – pokrywającą koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym.
  • opłatę OZE – celem wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Co ciekawe opłata ta nie jest nowością, gdyż wprowadzono ją już w 2016 roku, jednak w latach 2018-2020 wynosiła 0 zł. W 2021 roku opłata ta ma zostać przywrócona w kwocie 2,20 zł/MWh.

Dodatkowe usługi

Do tej kategorii zaliczyć należy przede wszystkim opłatę abonamentową, którą ponosimy w związku wszelkimi usługami określanym mianem obsługi klienta tj. rozliczenie rzeczywiste i wystawianie rachunków. 

Jak zaoszczędzić?

Przy zastosowaniu technologii fotowoltaicznej sami wytwarzamy energię ze światła słonecznego i tym samym zaspokajamy potrzeby energetyczne naszego gospodarstwa domowego praktycznie bez udziału pośredników. Jedynymi kosztami, które ponosimy są opłata abonamentowa i dystrubucyjna w wysokości zaledwie około 90 zł rocznie.

Może warto zaoszczędzić? Skontaktuj się z naszym doradcą już dziś!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.