Panele fotowoltaiczne - nadwyżka energii

Nadwyżka energii fotowoltaicznej

W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć temat sprzedaży energii fotowoltaicznej w Polsce. Jeśli mamy źle dopasowany system fotowoltaiczny do naszych potrzeb to możemy wyprodukować nadwyżkę prądu. Ważne jest to, aby ten system produkował nam tyle energii, ile potrzebujemy, a nie więcej. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem systemu fotowoltaicznego i nie wiesz, jaki będzie odpowiedni dla Ciebie, skontaktuj się z doradcą WP-Energy przez formularz kontaktowy.

Co zrobić w sytuacji kiedy nasz system produkuje za dużo energii?

Nadwyżki energii z fotowoltaiki możemy magazynować lub wykorzystać na bieżąco. Jednym ze sposobów na wykorzystanie nadwyżki jest maksymalizacja prac urządzeń elektrycznych w godzinach południowych. W tych godzinach system produkuje najwięcej energii, można w tym czasie np.: chłodzić lub ogrzewać dom, możemy uruchomić cykl prania w tych godzinach, podgrzewać wodę itp. Kolejnym sposobem na uniknięcie nadwyżki jest wykorzystanie pompy ciepła.

fotowoltaika sprzedaż energiiNadwyżkę można też magazynować za pomocą oddzielnego urządzenia pozwalające na przechowywanie energii w dowolnej postaci. Magazynować możemy również przez podpisanie umowy z publiczną siecią energetyczną.

Energia, która nie została przez nas wykorzystana, trafia do sieci. Możemy ją wykorzystać w każdej chwili, ale za magazynowanie energii sieć pobiera 20-30% wyprodukowanej przez nas energii. Właściciele z instalacją fotowoltaiczną o mocy 10 kWp, z sieci mogą odebrać 80% oddanej energii. Osoby z większymi instalacjami otrzymują 70% oddanej energii.

Do niedawna była możliwość sprzedaży nadwyżki energii z fotowoltaiki do operatora sieci. W tej chwil osoby fizyczne nie mogą sprzedawać nadwyżki energii. Spowodowały to zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Jeśli nadal macie Państwo pytania zapraszamy do kontaktu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.