Fotowoltaika jest technologią umożliwiającą produkcję energii elektrycznej ze światła słonecznego. Proces przemiany światła słonecznego na energię elektryczną następuje w ogniwach fotowoltaicznych. Najbardziej popularne są ogniwa słoneczne monokrystaliczne i polikrystaliczne. Zanim przejdziemy do wyjaśnienia czym różnią się panele monokrystaliczne od polikrystaliczne w kilku zdania wyjaśnimy jak działają panele PV.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Każdy z paneli fotowoltaicznych posiada ogniwo fotowoltaiczne, które zamienia energię słoneczną w energię elektryczną. Światło pada na płytkę krzemową, z której jest zbudowane ogniowo. Światło jest pochłaniane przez krzem, który wybija elektron i wprawia go w ruch. Ruch to właśnie przepływ prądu. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały. Dlatego trzeba go zamienić na prąd zmienny i należy zainstalować falownik. Może brzmi to wszystko skomplikowanie, ale jest to łatwiejsze, niż nam się wydaje.
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i panele polikrystaliczne różnią się w budowie, czyli w sposobie cięcia płytek krzemowych. Panel monokrystaliczny składa się z pojedynczej struktury krystalicznej. Wykonane są ze sztabek krzemowych o cylindrycznym kształcie. Krzemy cięte są na cztery plastry, które są wykorzystywane do budowy ogniwa. Ogniwa polikrystaliczne wykonane są z wykrystalizowanego krzemu. Krzemy cięte są na kwadraty. Ten rodzaj paneli doskonale się sprawdzi u osób, które dysponują dużą powierzchnią. Doradcy WP Energy z wieloletnim doświadczeniem doradzą Tobie, który rodzaj paneli będzie najkorzystniejszy dla Twojego domu.
Fotowoltaika wytwarza energię elektryczną ze źródła odnawialnego. Jest to system ekologiczny oraz praktyczny. W dzisiejszych czasach system fotowoltaiczny cieszy się dużą popularnością oraz szerokim zainteresowaniem. Ekipa Wp Energy do tej pory zainstalowała już ponad kilkaset instalacji fotowoltaicznych.
Zalety instalacji fotowoltaicznych:

- mogą one być instalowane na dachu jak i gruncie
- dopasowane są do potrzeb energetycznych
- działanie instalacji jest bezobsługowe
- nie powoduje zanieczyszczeń dla środowiska
- ulegają recyklingowi
- nie emitują CO2
- nie wytwarzają odpadów ani hałasu
- są bezpieczne dla zdrowia domowników, jak i mieszkańców
- instalacja fotowoltaiczna jest uzbrajana w instalacje odgromowe i zabezpieczenia przeciwpożarowe
- kiedy nasza instalacja wyprodukuje za dużo energii możemy ja odsprzedać
- energią z paneli słonecznych możemy podgrzewać wodę w domu czy ogólne ogrzewać nią dom
- długi czas użytkowania instalacji fotowoltaicznych, mogą pracować nawet przez 30-40 lat
- zwrot z instalacji na poziomie 5-7 lat, podnosi wartość nieruchomości
Pamiętajcie, że do inwestycji systemu fotowoltaiki możecie ubiegać się o dofinansowanie, między innymi z programu „Mój prąd”, więcej możesz przeczytać o dofinansowaniach w naszym wpisie na blogu. Doradcy WP Energy z chęcią też pomogą, wystarczy, że napiszesz przez formularz kontaktowy lub zadzwonisz do nas pod numer 571 870 714.