Dofinansowania systemów fotowoltaicznych i systemów grzewczych

Zaczniemy od tego kto może ubiegać się o dofinansowanie systemów fotowoltaicznych i systemów grzewczych.

piec indukcyjny pomorskie

O dofinansowanie mogą ubiegać się przede wszystkim osoby fizyczne (właściciele gospodarstw domowych), ale jest też kilka dofinansowań dla rolników czy firm. 

Poniżej opiszemy jakie są programy dofinansowania oraz dla kogo są skierowane

Program “Mój prąd”

Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Program jest skierowany dla osób fizycznych.

Program Czyste Powietrze

Skierowany jest dla osób fizycznych. Jest to pierwszy ogólnopolski program dopłat, który zalicza nie tylko budowę instalacji fotowoltaicznej, ale również wymianę starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych.

Program Agroenergia 

Przeznaczony jest dla rolników indywidualnych. Ma na celu ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, jakie generują gospodarstwa rolne. Dofinansowanie może wynosić do 15 tys. zł lub 25 tys. zł.

Program regionalny

Program ten będzie różnić się w zależności od danego województwa, ale w niektórych województwach jest możliwość uzyskania dofinansowania nawet do 70%.

Kredyty i pożyczki na fotowoltaikę

Banki oferują kredyty i pożyczki o niskim oprocentowaniu na fotowoltaikę. Oprocentowanie kredytu może wynosić około 5%, a prowizja banku sięga jedynie 0,99%.

Dotacje na farmy fotowoltaiczne

Skierowane są dla firm. Wielkość dofinansowania zależy od danego województwa.

Ulga inwestycyjnej dla rolników

Wysokość ulgi to 25% kosztów poniesionych na inwestycję. Koszt jest odliczany od podatku rolnego, nie dłużej niż 15 lat. Koszty muszą być udokumentowane np. fakturą lub rachunkiem. 

Ulga termoodernizacyjna

Oprócz dofinansowań możemy też skorzystać z ulgi podatkowej zwana ulgą termomodernizacyjną.

Polega ona na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. 

Komu przysługuje ? 

Przysługuje osobie, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Ulgę termomodernizacyjną wykazuje się w załączniku PIT-0 oraz w deklaracji podatkowej.

piec indukcyjny pomorskie

Należy pamiętać, że jest szeroki wybór dotacji do systemów fotowoltaicznych i systemów grzewczych, ale skorzystać możemy tylko z jednego. Trzeba przemyśleć, który program będzie najlepszy dla nas. 

Jeśli zdarzy się, że w którymś z programów otrzymamy odmowę, zawsze możemy próbować uzyskać dofinansowanie w innym programie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.