Obowiązkowe świadectwo energetyczne budynku od 28.04.2023!

Obowiązkowe świadectwo energetyczne budynku od 28.04.2023! Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie wymagane nie tylko dla nowo powstających domów, czy mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a także dla tych wcześniej zbudowanych. Ponadto będą wymagane kontrole systemów ogrzewania oraz klimatyzacji. Z naszego artykułu dowiesz się co to jest? kto musi he mieć? Od kiedy jest obowiązkowe? Kto wydaje świadectwo energetyczne?

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.

Jak długo jest ważne świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne przez okres 10 lat. Jednak jest to pod warunkiem, że w domu nie dokonano termomodernizacji np. wymiany okien, dachu, ocieplenia czy modernizacji systemów ogrzewania.

Kiedy trzeba posiadać świadectwo energetyczne?

Nowelizacja Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wejdzie w życie nie później niż 27 kwietnia 2023 r. Od tego czasu będzie obowiązek dołączania kopii świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie, a ponadto jeżeli będziemy chcieli wynająć lub sprzedać dom. Świadectwo energetyczne będzie można załączyć w formie elektronicznej lub papierowej.

Kto może wystawiać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

W ramach nowych przepisów, które określają, że od 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej może wykonać tylko osoba wpisana do wykazu osób uprawnionych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Wykaz takich osób znajdziemy na stronie ministerstwa rozwoju i technologii – rejestrcheb.mrit.gov.pl 

Kto zleca wykonanie świadectwa energetycznego budynku?

  • właściciel lub zarządca budynku (w przypadku sprzedaży lub najmu),
  • osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (w przypadku zbycia tego prawa),
  • inwestor (przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie).

W przypadku gdy sprzedaż/najem dotyczy budynku, należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, natomiast jeśli sprzedaż/najem dotyczy części budynku (lokalu), należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku.

Nabywca lub najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania świadectwa.

Więcej informacji pod oficjalną stroną Ministerstwa Rozwoju i Technologii:
Świadectwa charakterystyki energetycznej

Potrzebujesz świadectwo charakterystyki energetycznej? Masz pytania lub chcesz poznać naszą ofertę? Napisz do nas!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.